Manşetler ile Srebrenica Katliamı

Srebrenica Katliamı Yugoslavya İç Savaşı Sırp Ordusu’nun Srebrenica ‘ya karşı giriştiği Srebrenica kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlara sahip Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Katliamda kadınların ve küçük yaşta çocukların da öldürüldüğü belgelerle kanıtlanmıştır. Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına rağmen 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önlememiştir. Yirmi yıl önce tam olarak bu günlerde gerçekleşen katliama gazete manşetleri ile bakacağız.

 

12.07.1995

BM kaçtı, Srebrenica düştü

BM’nin ultimatomu ve NATO hava harekatıyla alay eden Sırplar, Srebrenica’yı işgal etti. Saldırı karşısında duramayan BM barış Gücü, 20 bin siville birlikte bölgeden kaçtı.

bm'nin ihaneti

 

13.07.1995

Gazeteci Ali Haydar Yurtsever Cephede

Muhabir Ali Haydar Yurtsever Sırp siperlerini yarmaya çalışan Boşnak mevzilerine girdi.

“Tanklara karşı piyade tüfeği ve hafif silahlarla mücadele veriyorlar. Kısıtlı olan cephanelerini pek harcamak istemiyorlar. Ama, Türk olduğumu öğrenince ‘şerefine’ diye bir havanı Sırp mevzilerine yolladılar. Srebrenica’nın işgali nedeniyle bıçak gibi bilenmişler.

 

15.07.1995

Srebrenica’dan büyük göç

Bosna’da savaşın başından bu yana en büyük göç hareketi yaşanıyor. Sırpların işgal ettiği Srebrenica’yı terkeden binlerce Boşnak, daha güvenli bölgelere ulaşmaya çalışıyor. Yollarda korku, yorgunluk, açlık ve perişanlık var. 42.000 nüfuslu kente artık Sırplar hakim.

Sırp Vahşetinden Kaçış

 

16.07.1995

Türkiye Sesini Yükseltmeli

Nato Genel Sekreteri Willy Claes, “Srebrenica’nın kaybedilmesinde NATO’nun değil BM’nin payı olduğunu” açıklıyor. Yani Nato kabahati BM’ye atıyor, BM ise Nato’ya.

Türkiye Sesini Yükseltmeli

 

17.07.1995

Sırpların Sinsi Planı

Rehinelerin serbest bırakılması için Sırpların BM’den şu tavizleri aldığı öne sürülüyor: Zepa ve Gorazde’nin işgaline BM ve Nato ses çıkarmayacak, ülkenin doğusunu ele geçirecek olan Sırplar böylece Adriyatik Denizi’ne inecek.

Sırpların Sinsi Planı

 

18.07.1995

Türk Birliği Çekilebilir

Ankara, Bosna’daki dram karşısında etkisiz ve yetersiz kalan uluslararası kuruluşları protesto etmek amacıyla Zenica’da bulunan Türk Birliği’ni çekmeye hazırlanıyor.

Türk Birliği Çekilebilir

 

19.07.1995

Albayımız Vuruldu

Sırplar, Saraybosna’daki BM karargahına saldırı düzenledi. Karargahın giriş kapısına isabet eden 155 milimetrelik iki obüs mermisi, Barış Gücü Komutanı’nın Kurmay Başkanı Kurmay Albay Mahmut Ergün ile bir Fransız yüzbaşının yaralanmasına yol açtı.

Albayımız Vuruldu

 

20.07.1995

Baba Bosna’ya Gidiyor

Süleyman Demirel Bosna’ya gidiyor. Amaç; Boşnaklara moral, dünyaya yerinden mesaj.

Baba Bosna'ya Gidiyor

 

21.07.1995

Türkiye Asker Göndersin

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya’dan oluşan ve Türkiye’yi sürekli dışarda tutan Bosna Batı Temas Grubu, ilk kez, bugün Londra’da yapacağı toplantıya Türkiye’yi çağırdı. Süleyman Demirel ile İzzetbegoviç’in Zenica’da görüşmesi kesinleşti. Demirel bugün Bosna’ya uçuyor. “Wall Street Journal” başyazısında müdahele çağrısında bulundu: “Türkiye, Nato’ya bağlı 25.000 asker göndersin.” DSP Lideri Bülent Ecevit, “Arnavutluk’ya üs açalım” dedi.

Türkiye Asker Göndersin

 

22.07.1995

Batı Fare Doğurdu

Londra’daki zirvede Sırplara “Hemen müdahele” yerine “zayıf ültimatom” kararı çıktı.

Batı Fare Doğurdu

 

23.07.1995

Sırpları Türk F16’ları Vuracak

Bitirici vuruş planı, F-16’larla F-18’ler üzerine kuruluyor. İtalya’da üslenen ve bugüne kadar sadece devriye uçuşları yapan Türk pilotlarına, vurucu görev verilmesi bekleniyor.

Sırpları Türk F16 ları vuracak

 

24.07.1995

Aydınlar Bosna’ya

Türk aydınları, insan zinciriyle Bosna’da etten duvar örecek. Üçbuçuk yıldır devam eden Boşnak soykırımına karşı dünyanın en büyük sivil toplum girişimini Türk aydınları örgütlüyor. Batılı aydınlara, “Kendi ülkende ağıt yakmak yerine ateşe elini sok” çağrısı yapılacak. Amaç; Türkiye ve dünyadaki tüm sivil toplum örgütlerini, aydınlarını Bosna’da ateş altındaki bölgelerde buluşturmak ve “vahşete karşı etten duvar” örmek…

aydınlar bosnaya

 

25.07.1995

Nato Yumruğu Havada Bekliyor

Sırpları vurmak için fırsat kollayan NATO’nun harekât planları ve hedefleri hazır. ABD, Fransa ve İngiltere, ültimatom verdi. Ortak açıklamada, Sırpların BM gözetimindeki güvenli bölgelere saldırması durumunda, “şimdiye kadar görülmemiş sertlikle karşılık verileceği” belirtildi.

nato yumruğu havada bekliyor

 

28.07.1995

Barbarlığa İsyan

BM’nin Bosna’daki İnsan Hakları Gözlemcisi, Sırp vahşetini ve Batılı ortaklarını protesto için istifa etti.

barbarlığa isyan

 

02.08.1995

Bosna İçin Çığlık Konseri

Kültür Bakanı İsmail Cem, “Bosna İçin Çığlık” isimli bir konser için, Elton John, Stevie Wonder, Duran Duran, Paul Simon, Joan Baez, Ali Hasan Kuban, Bob Dylan ve Neil Young’la temasa geçti. Ekim ayında dev bir konser planlayan Bakan Cem, “Dünya kamuoyu, bu konserle soykırımı farkedecek” dedi.

bosna için çığlık

 

04.08.1995

Bosna Zincirine Yoğun İlgi Var

“Bosna İçin İnsanlık Girişimi”ne yoğun talep oldu. Kontenjan 100’le sınırlı ancak 250 kişi başvurdu. Bosna yolcularından konut fonu alınmayacak.

bosnaya yoğun ilgi

 

05.08.1995

Hırvatlardan Büyük Taarruz

Hırvatistan ordusu, ayrılıkçı Krayina Sırpları’na karşı dün sabah büyük bir taarruz başlattı. Erken saatlerde başlayan bombardımanın ardından tanklar da devreye girdi. Hırvatlar 30 stratejik noktayı ele geçirdi. Zagreb’de, karşı saldırı tehlikesine karşı halk, evlere ve sığınaklara kapandı

hırvatlardan büyük taarruz

 

06.08.1995

Sırplar Birbirine Girdi

Hırvat ordusu, ayrılıkçı Krayina Sırplarının başkentini ele geçirdi. Boşnaklar da Bihaç kuşatmasını yararak Hırvat güçleriyle buluştu. Sırp liderler birbirine düştü.

sırplar birbirine girdi

 

07.08.1995

Sırp Tabana Kuvvet

Le Monde gazetesinde “Hırvat ordusunun taarruzu, Split’te Demirel’in de katıldığı zirvede planlandı” iddiası Ankara’da şöyle karşılandı: “Başta Demirel olmak üzere Türk liderler, Hırvatlarla Boşnakların ortak hareket zemini için büyük çaba sarfetti.

sırp tabana kuvvet

 

11.08.1995

Bosna’yla tarihi anlaşma

Türkiye ile Bosna-Hersek, askeri alanda işbirliği yapacak. Daha önce bir benzeri Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan’la gerçekleştirilen “Askeri, eğitim, teknik ve bilimsel işbirliği” anlaşması, Bosna Hersek Savunma Bakan Vekili Lemes ile Genel Kurmay 2. Başkanı Org. Çörekçi tarafından imzalandı. Anlaşmayla, Bosna-Hersek askerlerinin Türkiye’de eğitim görebilmesine imkan tanınıyor. Anlaşma ayrıca, savunma sanayii altyapısı için işbirliği, askeri teknoloji alanında bilgi alışverişi ve askeri tıp alanında yardımlaşmayı sağlayacak.

bosna ile tarihi anlaşma

 

14.08.1995

Sırplara Hücum

Bosna-Hersek ordusunun önceki gece Sırpların elinde bulunan Donji Vakuf bölgesine başlattığı büyük taarruz dün de sürdü. BM yetkilileri, Boşnakların Bosna Hırvat milislerinden de destek aldığını söyledi. Saraybosna’daki BM Acil Müdahele Gücü Bosnalı Sırp mevzilerine havan topu saldırısı düzenledi. Sırplar da Hırvatistan’ın Güneydoğusu’ndaki Adriyatik liman kentini ağır bombardımana tuttu. Önceki gece başlayan saldırıda ikisi Hırvat askeri olmak üzere 16 kişi yaralandı. Bombardımana Hırvat topçusu da karşılık verdi. Dubrovnik halkı, sirenlerle birlite sığınaklara koştu.

sırplara hücum

 

17.08.1995

Gönüllüler Yola Çıkıyor

“İnsanlık girişimi” için Bosna Hersek’e gidecek 70 kişilik “Aydınlar grubu” beş miltar liralık ilaç da götürecek. Saraybosna’ya girmeyi de deneyecek olan aydınlar, 5 günlük temaslarının ardından dönüşte İstanbul’a yaralı taşıyacak.

aydınlar bosnaya yola çıkıyor

 

29.08.1995

Bu ne vahşet?

Sırplar Saraybosna’yı yine kan gölüne çevirdi.  Saraybosna, dün tarihinin en kanlı günlerinden birini yaşadı. Sırpların havan topu saldırısı katliama yolaçtı. 37 ölü, 85 yaralı.

bu ne vahşet

 

31.08.1995

Elinize sağlık

BM “vur emri” verdi; NATO, tarihinin en büyük hava harekatını düzenledi. Dünya, Sırp vahşetine daha fazla seyirci kalamadı. Katliamcı Sırplar, geç de olsa hakettikleri cevabı aldı. NATO uçakları, Bosnalı Sırplara kan kusturdu.

elinize sağlık

 

06.09.1995

Bosna’ya ateş yağmuru

NATO’nun “güvenli bölgelerin çevresindeki ağır silahlarını çek” şeklindeki ültimatomuna kulak asmayan Sırplar, yine dövülmeye başladı. Sırp kasabı Mladiç’in “NATO bizi bombalarsa, biz de vururuz” tehdidinden kısa süre sonra, şiddetli NATO bombardımanı başladı. Paris ve Washington’ın ortak görüşüyle kararlaştırılan operasyona Türk uçakları da katıldı. Sırpların Pale’deki haberleşme kulesi ve Goradze çevresindeki mevzileri vuruldu. Operasyon sonrası oyalama taktiğine başvuran Mladiç’in NATO Genel Sekreteri’ne yaptığı görüşme çağrısı geri çevrildi.

bosnaya ateş yağmuru

 

09.09.1995

Bağımsız Bosna için evet

Cenevre’de barış adına olumlu adım atıldı. ABD’nin girişimiyle yapılan görüşmeler sonucunda; Sırpların “Büyük Sırbistan” hayalleri suya düştü. Bosnaı Sırpların Sırbistan ile konfederasyona gitmeleri de engellendi. Anlaşmaya göre; Yeni Yugoslavya Bosna-Hersek’i tanırken, Bosna-Hersek de, sınırları bozulmamak kaydıyla topraklarında özerk Sırp Cumhuriyeti kurulmasını kabul etti. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Holbrooke, “Bu barışa doğru bir adımdır, ancak trajedinin sonu değildir” dedi.

bağımsız bosna için evet

 

16.09.1995

Ve Sırplar çekiliyor

Bosnalı Sırplar, varılan anlaşma gereğince ağır silahlarını çekmeye başladı. Saraybosna Havaalanı tekrar açıldı. İlk yardım konvoyu kente ulaştı. Bihaç kuşatması sona erdi. Anlaşmaya göre; Sırplar 6 gün içinde tüm ağır silahlarını çekmiş olacak.

sırplardan beyaz bayrak

 

— Bu tarihlerde Türkiye’de koalisyon ve seçim tartışmaları yaşanmaktadır ve bu yüzden Türk Basını asıl dikkatini yoğunlaştırması gereken konuya manşetlerinde yer vermemiştir. Yeni devletlerin sınırları çizilirken Türkiye “Tansu Çiller koalisyona evet diyecek mi”, “Deniz Baykal koalisyonu destekleyecek mi”, “Süleyman Demirel hükümet kurma yetkisini kime verecek” gibi konular konuşulmaktadır.

 

 

22.11.1995

Bosna’da barış

Avrupa’nın göbeğinde dört yıldır süren, dehşet verici katliamların yaşandığı Bosna’ya ABD’nin baskısıyla nihayet barış geldi. ABD’nin Dayton kentinde 21 gündür süren görüşmelerden sonra Boşnak, Hırvat ve Sırp tarafları kapsamlı bir barış anlaşması üzerinde anlaştı. Başkent Saraybosna oldu.Bosna da barış

Sonuç: Hollanda barış gücü askerleri katliamı önlemedi. BM gözyumdu. 18.300 kişi öldürüldü. Katliamın sorumlusu Radko Mladiç, Lahey savaş suçları mahkemesinde yargılandı ve soykırım suçundan ceza aldı.

 

 

 

THE HAGUE, NETHERLANDS - JUNE 3: (NETHERLANDS OUT) (EDIOTRS NOTE: ALERNATE CROP) Ratko Mladic makes his first appearance at the International Criminal Tribunal on June 3, 2011 in The Hague, Netherlands. Ex-Bosnian Serb army leader Ratko Mladic will make his first appearance at The Hague war crimes tribunal after being declared fit to stand trial. Mladic was arrested a week ago after going into hiding for the past 16 years and is charged with atrocities committed during the Bosnian war. (Photo Serge Ligtenberg/Getty Images )

THE HAGUE, NETHERLANDS – JUNE 3: (NETHERLANDS OUT) (EDIOTRS NOTE: ALERNATE CROP) Ratko Mladic makes his first appearance at the International Criminal Tribunal on June 3, 2011 in The Hague, Netherlands. Ex-Bosnian Serb army leader Ratko Mladic will make his first appearance at The Hague war crimes tribunal after being declared fit to stand trial. Mladic was arrested a week ago after going into hiding for the past 16 years and is charged with atrocities committed during the Bosnian war. (Photo Serge Ligtenberg/Getty Images )

0 Comments

Leave a reply

Copyright © 1999 | www.90dan.com Her Hakkı Bulut

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account