Devlet – Mafya – Susurluk

Susurluk Skandalı Devlet Mafya Politika

Bir trafik kazasıyla ortalığa saçılan pis ilişkiler hepimizi şok etti. ‘Sürekli aydınlık için bir dakika karanlık’ eylemleri yapıldı, mitingler düzenlendi, parti başkanları Çankaya’da toplantılar düzenleyip çözüm için ne yapabileceklerini konuştu, gazeteler ise tuhaf ilişkileri yazdı. peki o günden bugüne ne değişti?

Susurluk’ta 3 kasım 1996’da bir trafik kazası gerçekleşti. Kazanın gerçekleştiği yol, uçakların acil durumlarda inebilmeleri için tasarlanmış 6 şeritli geniş bir yoldur. Buna emniyet şeridi ve refüj payını da eklersek 9 şerit diyebiliriz. Yani aşağı yukarı 17 – 18 metre genişliğinde bir yol. Mercedes, böylesine geniş bir yolda kamyona arkadan çarptı. Aracın içinde DYP Şanlıurfa milletvekili Sedat Edip Bucak, İstanbul Kemalettin Eröge Polis Okulu Müdürü Hüseyin Kocadağ, Mehmet Özbay sahte kimlikli Abdullah Çatlı ile 1970 doğumlu Gonca Us vardı. Araçtakiler ağır kazadan sonra hayatını kaybetmiş, yalnızca DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak yaralı olarak kurtulmuştu. Polis, Siyaset ve Mafya üçgeni ortaya çıktı.

Pkk’ya yardım ettiği ileri sürülen kürt kökenli işadamları Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım, kumarhaneler kralı Ömer Lütfü Topal, avukat Medet Serhat, Mit Muhbiri Tarık Ümit, İranlı uyuşturucu kaçakçıları Lazım Esmaili ve Askar Smitko’nun, Özel timci polisler, aranan katliam sanıkları ve bazı politikacılardan oluşan bir çete tarafından öldürüldüğü tahmin edildi. Susurluk skandalının pik noktası olarak Mit Muhbiri Tarık Ümit cinayeti ile kumarhaneler kralı Ömer Lütfü Topal cinayeti gösteriliyordu. Eğer bu olaylar çözülürse düğümün tamamının çözülebileceği, gerçeğin ortaya çıkacağı söylendi. Fakat pis ilişkiler düğümü tam olarak çözülemedi. DGM Savcıları Aykut Cengiz Engin ve Ahmet Gürses’in gayreti ile açılan dava, İbrahim Şahin’in kaza sırasında beyin travması geçirdiği bahanesi ile son savunmaması yapmaması sebebiyle uzun süre karar verilemedi. İbrahim Şahin’in af çıkması ümidi ile davayı oyaladığı görüldü. Türkiye’nin kirli irtibatlarını ve pis işlerini ortaya çıkartması beklenen dava çeşitli engellemeler nedeniyle kilitlendi. Davada 14 kişi (sekizi özel timci) tutuksuz olarak yargılandı ancak sanıklardan yalnızca Bahçelievler Katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı yakalanabildi. Diğer sanıklar ise bulunamadı. Tutuklandığını farkedince firar eden özel tim görevlisi Ziya Bandırmalıoğlu da dahil. Basına yakalanan sanıklar ise kendileri teslim oldu ancak yeterince delil bulunamadı.

 

Kahramanlar

Korkut Eken hariç tamamı tutuklanan fakat, 8 ay boyunca metris cezaevinde kalan sanıklar bir grubun “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde tahliye oldular. Özel tim görevlisi 8 polis haklarındaki dava nedeniyle açığa alındılar ve artık yarım maaş alıyorlar. Fakat birlikte yargılandıkları Sami Hoştan ve Ali Fevzi Bir’in karşısında ceketlerini ilikliyerek dolaşan bu şahıslar lüks araçlar ile geziyor, ne iş ile uğraştıkları bilinmiyor. İsimleri Susurluk Skandalına karışan bazı kahramanlar ve şu andaki durumları şöyle:

Yıllar evvel Susurluk’ta olan kazada katliam zanlısı Abdullah Çatlı, Polis Şefi Hüseyin Kocadağ ve Gonca Us vefat etmiş, Sedat Bucak ise ağır yaralanmıştı. Kazadan sonra tüm ülke devlet irtibatlı karanlık işler skandalıyla sarsılmıştı…
Mehmet Ağar: Susurluk skandalının 1 numaralı ismi. Elazığ Bağımsız Milletvekili. Daha önceki Emniyet Genel Müdürü, daha önceki Adalet ve İçişleri Bakanı. Abdullah çatlı’ya, Yaşar Öz’e, Nurettin Güven’e ve Tarık Ümit’e Yeşil pasaport ve uzman silah taşıma vesikası vermekle suçlanıyor. Dokunulmazlığı kaldırılınca maznun olarak bir sefer hakim karşısına çıktı. Vali sıfatı hasebiyle itiraz edince, nerede yargılanacağına karar verilmesi için dosyası Yargıtay’a gönderildi. Yine milletvekili seçilip dokunulmazlık zırhı alınca, Yargıtay tarafından dgm’de yargılanmasına karar verildi. Fakat TBMM Adalet Komisyonu’nda DSP milletvekillerinin gayreti ve reyleriyle aklandı. Dokunulmazlığının kaldırılması halinde davanın bir numaralı ismi olarak yargılanması isteniyordu.

Sedat Bucak: Susurluk’ta olan trafik kazasında otomobilden sağ olarak kurtulan tek kişi. Önce araçtan çıkan silahların başkaları tarafından sonradan koyulduğunu söyledi. Bir ara hafızasını kaybettiğini de söyledi. Sonra silahları araca Abdullah Çatlı’nın koymuş olabileceğini ileri sürdü. Ağar ile beraber dokunulmazlığı kaldırıldığında DGM’de maznun sandalyesine oturdu. DYP’den Şanlıurfa Milletvekili olarak yine meclis’e girince dokunulmazlık zırhına yeniden kavuştu.

İbrahim Şahin: Özel Harekat Dairesi daha önceki Başkanvekili. 28 mart 2000’de geçirdiği trafik kazası sebebiyle rehabilitasyon gördü. Sol kulağının duymadığı ve belleği yerinde olmadığı gerekçesiyle son savunmasını yapmıyor. Bu yüzden Susurluk Davasında karar verilemiyor. Maznunların bağışlama çıkmasını bekledikleri, bu nedenle davayı sürüncemede bıraktıkları tahmin ediliyor. Şahin’in çetede buyruk ve direktif veren yönetici olması suçundan 10 seneye kadar mapusu isteniyor, İbrahim Şahin bu arada 16-17 nisan 1992’de dev-sol öncüsü Dursun Karataş’ın eşi Sabahat Karataş’ın da aralarında bulunduğu üç kişinin öldürüldüğü operasyon hasebiyle tutuksuz olarak yargılanıyor.

Korkut Eken: Emekli Yarbay, eski mit ajanı, özel harekât dairesi danışmanı. Bilindiği kadarıyla şu anda işsiz. Mit muhbiri Tarık Ümit’in öldürülmesinden birinci derecede sorumlu tutulan Korkut Eken’in de çetede yönetici olmak suçundan 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Ayhan Çarkın, Ercan Ersoy, Oğuz Yorulmaz, Mustafa Altunok, Enver Ulu, Ayhan Akça ve Ziya Bandırmalıoğlu: Özel timci polislerin tümü tutuksuz. Çarkın, Ersoy, Yorulmaz ve Altunok, kumarhaneler kralı Ömer Lütfü Topal cinayetine iştirak suçundan idam istemiyle de yargılandı. Ziya Bandırmalıoğlu ile ilgili dgm’den firar etmek ve bir gece kulübü çıkışında silah teşhir etmek suçlarından iki ayrı dava açıldı. Ancak bu davalardan para cezasıyla kurtuldu. Yalnızca Yaşar Öz ve Haluk Kırcı cezaevinde. Kırcı, daha önceki suçundan yatıyor. Öz ise uyuşturucudan ceza yedi. Susurluk davası ise halen sürüyor.

Yaşar Öz: İkinci Çatlı olarak tanındı. Susurluk skandalı sonrası açılan davalar hasebiyle ceza alan tek kişi oldu. Teslim olduktan sonra ABD’ye uyuşturucu satmak suçundan mahkûm oldu. Fakat cezası az bulunan Yaşar Öz hali hazırda bu suçtan tutuklu bulunuyor. Yaşar Öz, ayrı olarak Yığılca Adliyesinde, Savaş Buldan, Hacı Karay ve Adnan Yıldırım’ın öldürülmesine karışmak suçundan yargılandı. Şahitlerin ifadesiyle çizilen robot resme benzerliği nedeniyle gözaltına alınan Öz, kanıt yetersizliğinden salıverildi. Bu davada Savaş Buldan’ın avukatları olayda İsrail’den alınan silahların kullanıldığını ileri sürerek, bu ülkeden istenecek balistik raporlarıyla karşılaştırma yapılmasını istedi. Ancak mahkeme kurulu bu isteği bir türlü kabul etmedi. Salıverilme dosyası temyiz için yargıtay’a gönderildi..

Haluk Kırcı: Susurluk skandalında can veren Abdullah Çatlı’nın sağ kolu. Çete azaları içinde polisin yakaladığı tek maznun. Bahçelievler kırımı hasebiyle hata sonucu salıverildiği için bu suçtan hali hazırda cezaevinde. Ömer Lütfü Topal cinayetine iştirak suçundan da yargılandı. Hükümetin çıkartmak istediği afta Mhp’lilerin koyduğu özel bir maddeyle serbest bırakılmaya çalışılmıştı. Eskişehir cezaevinde kitap yazmayı sürdürüyor.

Ali Fevzi Bir ve Sami Hoştan: Ömer Lütfü Topal’ın daha önceki ortakları. Çete suçundan ve Topal cinayetini azmettirmekten yargılanıyorlar. Yurtdışına çıkış yasağı hasebiyle KKTC’deki kumarhanelerine gidememekten yakınıyorlar. Sami Hoştan Hollanda’da 8 sene önce ele geçirilen 100 kilo eroinin sahibi olmak suçundan da yargılanıyor. Ali Fevzi Bir, bir müddet başkanlığını yaptığı Özsahrayıcedit Spor Kulübünü bıraktı, inşaat işleriyle uğraşıyor.

Abdulgani Kızılkaya: Çete maznunu. Sedat Bucak’ın sürücüsü. Kazadan sonra araçta bulunan silahların bir kısmını kaçırmakla suçlanıyor. Daha öncede kurşun kaçakçılığı suçundan mahkum olmuş. Hali hazırda Bucak’ın yanında çalışıyor.

Yeşil kod isimli Mahmut Yıldırım: Susurluk çetesi hesabına tahsilat yapmak suçundan gıyabi tutuklu olarak aranan Yıldırım’ın yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor. Daha önceki İHD Genel Başkanı Akın Birdal’a tertip eden silahlı saldırıyı azmettirmekten de aranıyor. ‘Susurluk’ ilişkilerinin en karanlık ismi, Yeşil olarak tanınan Mahmut Yıldırım. Çok fazla faili bilinmeyen cinayette onun isimi geçiyor. Devlet uzuvlarınca ‘kullanıldığı’ kabul edildi. Yaşayıp yaşamadığı, şu anda nerede olduğu bilinmiyor. Bu ilişkilerin asker tarafındaki kişi ise General Veli Küçük’tü. Asker olduğu için bir türlü yargı önüne çıkmadı.

Astsubay Ahmet Altuntaş: Mit muhbiri Tarık Ümit’in kaçırılması meselesini soruşturdu. Cep telefonu incelemeleri neticesi Ümit’i Kadıköy’deki bir pastaneden alan kişilerin İbrahim Şahin’in savunması ve sürücüsü Ayhan Akça ve Ziya Bandırmalıoğlu olduğunu belirledi. Ayhan Akca’yı Ataköy Polis Bölgesinde gözaltına almak istedi. Fakat yanında bulunan Ayhan Çarkın’ın direnmesiyle Ataköy Karakoluna gittiklerinde arayan İbrahim Şahin tarafından tehdit edildi. Astsubay Altuntaş, Tarık Ümit cinayetini çözmek üzereyken Gazi olayları başladı. Soruşturmaya ara veren Altuntaş buraya kaydırıldı. Olayların hemen peşinden de görevden alınarak Diyarbakır’a sürgün edildi. Hali hazırda Diyarbakır istihbarat şubesinde görev yapıyor.

Baha Şen: Kadıköy’deki Divan Pastanesinde Tarık Ümit’in alındığını farkeden kişi. 2 sene süresince çağrıldığı mahkemede önceden resimlerinden teşhis ettiği Özel Tim görevlisi polisi teşhis edemedi. Mahkeme başkanı Sedat Karagül’ün neden 2 yıldır şahitliğe gelmediğini sorduğunda Baha Şen, “ben pastanede oturuyordum” diye cevapladı. Belki de halen orada oturuyordur.

Avşar Kederoğlu: Tarık Ümit kaçırıldığında kendisiyle en son görüşülen telefonun sahibi. Astsubay Ahmet Altuntaş tarafından gözaltına alındığında cep telefonun Ayhan Akça ve Ziya Bandırmalıoğlu tarafından kullanıldığını söyledi. Abisi ülkü ocakları başkanı ve Abdullah Çatlı’nın kankası. Tır garajı sahibi. Aracını ve telefonunu özel timcilere kullandırtıyor.

Tuğgeneral Veli Küçük: Abdullah Çatlı, Yeşil kod isimli Mahmut Yıldırım ve Hadi Özcan’la ilişkisi oluduğu ileri sürülüyor. Kocaeli jandarma komutanlığı esnasında Jitem’in kurucuları arasında yer alıyor. Çatlı can verdiğinde hastaneyi arayarak cesedinin Sami Hoştan’a verilmesini isteyen kişi. Çatlı ile yaptığı telefon müzakereleri hasebiyle yargılanması istenmiş ancak destur alınamamıştı. Tuğgeneralliğe yükselen Veli Küçük emekli oldu.

Hakkı Yaman Namlı: Tarık Ümit’in KKTC’deki First Merchant Bank’taki ortağı. Orta Asya’dan kazanılan uyuşturucu paralarını akladığı tahmin ediliyor. DGM’de verdiği ifadede, Ümit’in kaçırılması üzerine yaptığı araştırmalar hasebiyle Çatlı ve bir bölüm özel timcinin otomatik silahlarla şirketini bastığını ve kendisini tehdit ettiğini söyledi. Banka dolandırıcılığı yaptığı iddiasıyla yakalanıp İtalya’ya iade edildi.

Dilek Örnek: Atatürk Havaalanı’nda 28 milyar lira para ile yakalandı. Dövizleri İbrahim Şahin’in sürücüsü Ayhan Akça aracılığıyla aklanmak üzere Kapalıçarşı’daki Azer Döviz’e getirdiği belirlendi. Hali hazırda uyuşturucu parası aklamaktan yargılanıyor. Yurtdışına çıkış yasağı kalkmadığı için Hollanda’ya gidip İzdivaç edemiyor.

Hanefi Avcı: Susurluk Çetesi ortaya çıktığında emniyet istihbarat daire başkan yardımcısıydı. Yaptığı izahlarla Mehmet Ağar’ın başında bulunduğu bir grubun pkk’ya yardım ettiği ileri sürülen işadamlarına karşı eylem yaptıklarını anlattı. Gazi olaylarını Yeşil Kod isimli Mahmut Yıldırım’ın başlattığını, bunun da mit muhbiri Tarık Ümit cinayetinin çözülmemesi için yapıldığını söyledi. Ancak anlattıklarının araştırılması yerine gözaltına alındı. Bir süre cezaevinde kalan Avcı hali hazırda Emniyet Genel Müdürlüğü’nde kıyak bir görevde bulunuyor.

Kemal Yazıcıoğlu: Susurluk skandalının kilit isimlerinden Ömer Lütfü Topal cinayetini soruşturdu. Cinayet maznunu üç özel timciyi gözaltına aldı. Fakat Ağar’ın direktifiyle bu polislerin Ankaraya gönderilip serbest bırakılmasına karşı koyamadı. Özel timci polislerin ifadelerinin kasete alındığı ve Yazıcıoğlu’nda olduğu ileri sürüldü fakat kayıt ortaya çıkmadı. Mesut Yılmaz tarafından birkaç sefer emniyet genel müdürlüğü’ne getirilmesine çalışıldı.

Murat Demir – Murat İpek: Pkk itirafçıları. Skandal sonrası ortaya çıkarak çeteyle beraber çalıştıklarını söylediler fakat bir müddet sonra olayı başka yöne saptırmak için ortaya çıktıkları anlaşıldı. Topal cinayeti davası sonrası suçladıkları özel timcilerin ellerini öptüler. Murat İpek, Bucak’ın sürücüsü hesabına tahsilat yaptığı iddiasıyla Denizli’de gözaltına alındı.

Mehmet Eymür: Daha önceki mit kontrterör daire başkanı. Susurluk Skandalını ortaya çıkartan ikinci mit raporunu yazan kişi. Daha önceki görevlisi Tarık Ümit’in Abdullah Çatlı ve arkadaşlarınca kaçırılıp sorgulandığını dgm’de anlattı. Ümit’in Abdullah Çatlı tarafından sorgulandığını Mehmet Ağar’a bildirdiğini, serbest bırakılması halinde mevzu yapmacağını söylediğini izah etti. Susurluk maznunlarının uyuşturucu kaçakçılarıyla işbirliği yaptıkları iddiasında bulundu. Mit vesikalarını ifşa etmek suçundan başlatılmış bir tahkikat var. Kıyak bir göreve atanmak isteyen Eymür emekliye ayrılıp ABD’ye yerleşti. Eymür hali hazırda ABD’de kurduğu ‘Atin’ isimli internet sitesinden ehemmiyetli izahlarda bulunuyor…

Seneler geçtikçe yeni bağlantılar ortaya çıkıyor

Türk polisinin Avrupalı meslektaşlarıyla beraber gerçekleştirdiği ‘matador’ operasyonuyla beynelmilel uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya’nın susurluk maznunlarıyla irtibatı olduğu ortaya çıktı.
Matador operasyonu, Türkiye dahil 5 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilmişti. Operasyonda bilhassa İspanya’ya tonlarca eroin gönderen bir ağ çökertilmişti. Bu şebekenin de elebaşı Urfi Çetinkaya’ydı. Operasyon sırasında Urfi Çetinkaya’nın ehemmiyetli adamlarından biri olan Ersin Zorluer’in hesabına kayıtlı cep telefonu, istihbarat birimlerinin dikkatini çekti… Bu cep telefonu, Yeşil’in amiri denilen ve bu yüzden bir müddet önce mit’le ilişkisi kesilen Astsubay Duran Fırat tarafından kullanılıyordu, istihbarat birimleri Çetinkaya’nın adamı Zorluer’le Yeşil’in geçmişte yaptığı telefon müzakerelerini de inceledi. Bu incelemede de enteresan belirtilere erişildi… Yeşil kod isimli Mahmut Yıldırım, 1994-97 seneleri arasında Ankara’da kullandığı hane telefonuyla Ersin Zorluer’in evini aramıştı… Zorluer’in ev telefonuysa mit’in lojmanlarına kayıtlıydı. Ersin Zorluer’in geçmişteki ilişkileri de hem Çetinkaya-Yeşil, hem de Çetinkaya-Susurluk irtibatını güçlendirecek nitelikte. İstihbarat birimlerine göre Ersin Zorluer, Çatlı’nın da arkadaşıydı. Zorluer’in bir dönem Çatlı’yla birlikte mit tarafından kullanıldığı da ileri sürülüyor. Zorluer 3 ay önce İstanbul’da 80 kilo eroinle yakalanmış ve hakkında 36 seneye kadar mapus istemiyle dava açılmıştı. Ayrıca operasyon dahilinde İspanya’da yakalanan ve Urfi Çetinkaya’nın kuryesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan uyuşturucu kaçakçısı Lokman Gudsi Mahbuud Alam, susurluk maznunları ve kurye kız Dilek Örnek ile olan ilişkisiyle tanınıyor. İranlı kaçakçı Alam, emniyet kayıtlarına göre, uyuşturucu parasını aklayan bir şebekenin İstanbul ayağı. Alam, polis kayıtlarına 1993’te, İstanbul’da düzmece pasaportla gözaltına alınarak geçti. Sonraki gün Ankara’ya götürüldü. Ancak dönemin özel harekât dairesi başkan vekili İbrahim Şahin, Alam’ı, özel timci Ayhan Çarkınla aldırarak makamına getirtti ve serbest bıraktı. Şahin, aradan takriben üç ay geçtikten sonra İranlı uyuşturucu kaçakçısını, sahte dokümanlarla, Gürbulak hudut kapısından Madrid’e gitmiş gibi gösterdi. Bu sahtecilik suçundan Şahin ve Çarkın, vakit aşımı nedeniyle kurtuldu. Bu olaydan üç sene sonra, Alam bir kara para aklama operasyonuyla tekrar gündeme geldi. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 28 milyar liralık dövizle yakalanan kurye Dilek, ilk ifadesinde, taşıdığı dövizin eroin parası olduğunu kabul etti ve parayı, aklamak üzere Kapalıçarşı’daki Azer Döviz’e getirdiğini söyledi. Azer Döviz’in sahibi ise İranlı Alam’dı.

Soruşturmada ayrı olarak Alam’ın aracını, Ayhan akça’nın kullandığı belirlendi. ayhan akça halen Dilek Örnek davasından yargılanıyor. DGM’de görülen ‘susurluk çetesi’ davasında asal hakkındaki görüşünü izah eden Savcı Aykut Cengiz Engin de, susurluk maznunları ile uyuşturucu kaçakçısı Alam arasındaki ilişkiye değinmişti. Halen gıyabi tutuklu olarak aranan Alam’ın, bu kez de Urfi Çetinkaya’nın kuryesi olarak yakalanması, Çetinkaya ile susurluk maznunları arasında irtibat olup olmadığı ile ilgili soru işaretlerinin ortaya çıkmasına kapı araladı.

 

Tam yirmi yıl oldu

Susurluk skandalı çözülebildi mi? Hayır.

 

06 ac 600 plakalı Mercedes’de yapılan incelemede araç içinde bulunanların listesi:

• 1 adet 9 mm çaplı baretta silah
• 1 adet 9 mm çaplı baretta silah
• 1 adet 9 mm çaplı sig sauer silah
• 1 adet 9 mm çaplı saddam silah
• 1 adet 22 kalibrelik baretta silah
• 2 adet 22 kalibre silaha göre susturucu
• 2 adet 9 mm çaplı mp5 otomatik silah
• 13 adet 7,62 mm capinda bks (biksi) mermisi
• 100 adet 5,56 mm çaplı m16 mermisi
• beyaz kağıt içinde 0,33 gram kokain
• kahverengi toz iceren bir paket

26 Comments
 1. canadian pharmacies online http://www.viagravonline.com/

  You expressed it well!

 2. canada drugs online http://www.buylevitraa.com/

  Nicely put, With thanks!

 3. buy viagra 25mg http://www.buylevitraa.com/

  You’ve made your point extremely nicely..

 4. Canadian viagra http://viagraessale.com/

  Regards! Loads of postings!

 5. buy cialis http://cialisvi.com/

  Wonderful forum posts. Many thanks!

 6. Generic for viagra http://feixpowaf.strikingly.com/

  Terrific material. Cheers.

 7. Discount viagra http://ningfipass.strikingly.com/

  Helpful content. Appreciate it!

 8. trust pharmacy canada http://linanreadif.strikingly.com/

  Regards, A lot of facts!

 9. Generic cialis 7 ay ago

  cialis without a doctor’s prescription http://cialisonli.com/

  Valuable advice. With thanks!

 10. no 1 canadian pharcharmy online http://cialisonla.com/

  With thanks. I value this!

 11. Cialis coupon 12 ay ago

  cialis vs viagra http://cialisiv.com/

  You revealed it really well!

 12. Buy cialis online 12 ay ago

  cialis 20 mg http://cialisky.com/

  Really lots of good advice.

 13. writeaessay 12 ay ago

  write a essay for me http://gsgfsdgfdhjhjhj.com/

  You stated this well.

 14. Generic cialis 12 ay ago

  cialis 5mg prix http://cialisees.com/

  This is nicely put. !

 15. Buy cialis online 12 ay ago

  cialis from canada http://cialisonl.com/

  Good info. Thank you.

 16. Generic cialis 1 sene ago

  tadalafil 10 mg http://cialisbuys.com/

  Amazing plenty of beneficial material!

 17. Cialis uk 1 sene ago

  cialis for daily use http://cialisvus.com/

  Wonderful content, Thanks!

 18. Viagra 5mg prix 1 sene ago

  Viagra kaufen http://viagravonline.com/

  Useful material. Many thanks.

 19. Cialis lowest price 1 sene ago

  Low cost cialis 20mg http://cialisvonline.com/

  Awesome information. Many thanks!

 20. Cialis online 1 sene ago

  Tadalafilo http://kawanboni.com/

  Nicely put, Regards!

 21. Viagra purchasing http://rldta.com/

  Thanks a lot. Ample content.

 22. Generic cialis 1 sene ago

  Cialis lowest price http://cialisyoues.com/

  Wow loads of very good information!

 23. Viagra purchasing 1 sene ago

  Viagra reviews http://viagravipsale.com/

  Wow many of good data.

 24. Cialis pills 1 sene ago

  Viagra cialis levitra http://cialisvipsale.com/

  You actually explained it terrifically.

Leave a reply

Copyright © 1999 | www.90dan.com Her Hakkı Bulut

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account