500T

500T Nedir?

İstanbul’un efsane şehir hatları otobüsüdür. Tuzla İçmeler – Topkapı güzergahı açık yol koşullarında 3 saat sürüyor. Üzerinde güneş batmayan bir güzergah. Her daim doludur, her daim sıkışıktır. Gerçek İstanbul’u sadece bu otobüs ile görürsünüz. Bu hat 1989 ‘da açılmıştır. Toplam durak sayısı 75, mesafe 98 km, gidiş geliş süresi 300 dakika, lakabı: dünyanın uzaydan görünebilen tek otobüs güzergahı, içinden geçtiği ilçe sayısı 16, gördüğü kıta sayısı iki. Ayak kokusu, fermante olan ter baloncukları, otobüs camı margarini, ford önleme gazetesi, tutunamayanlar, tutunamadığı halde devrilmeyenler..

500t otobüsleri aslında otobüs değildir. Mutant bir canlı organizmadır, binen yolcuları içine alır eritir, ağzına sıçar, sonra posasını belli duraklarda dışarı atar. Yaşayabilmek için yenilerini alır. Siz ona binersiniz ancak o size sahip olur.

Bu otobüse binmeyi düşünenler oksijensiz solunum yapabilecek kadar evrimleşmiş olmalı. Aksi halde karbondioksit ve karbonmonoksit zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Otobüsün oksijen seviyesi Mars’tan biraz fazla.

(Not: Demirden don giymeden binmeyin)Elinde banyo küveti veya koyun (evet bildiğimiz koyun) ile otobüse binmeye çalışan ve neticede bunu başaran yolcuları olmuştur. Elden ele çocuk gönderilmiştir.  Hafta sonları 500t de arkalara değil ancak yukarılara doğru ilerlenebiliyor. 19 mayıs kulesi yapıyorsun otobüsün içinde. Adrenalin dolulur.

Yer yer isminde ki 500 sayısının durak sayısı olduğu dile getirilse de bu bariz bir yalandır. Bir adet airbus a380 ile aynı sayıda yolcu taşır. Yani o 500 yolcu sayısıdır. Aynı anda 500 yolcu biner ve otobüs trafikte minimum hıza ulaşırsa uzayda zaman-yolcu eğrisinde kırılmalara sebep olabilir. Tuzla’dan 500t’ye binen kişi sondurakda indiğinde Jetlag etkisi yaşayabilir. Tuzla’dan Pakistan’a gitse kimse durumun farkında olmaz.

Zaman Zaman “500T ‘nin il olması” tartışılıyor. Metrekareye 11 insan düşüyor, bu haliyle Vatikan’ın nüfusu ile yarışıyor. (Bu arada yapılan araştırmalara göre, bir kaç yıl boyunca bu hatta çalışan iett şoförlerinin impar ganglion ve koksiks kemiğinin eridiği, kuyruk sokumu yok olmak suretiyle götü dümdüz olarak evrimleştiği gözlenmiştir)

500t’ye yakışan gidip dönmek değil, hep gitmektir. O yüzden tüm dünya belediyelerinin ortak kararıyla 500t macellan ring hatları açılmalı ve dünyanın üzerinde tam tur dönen bir güzergah ile tüm dünyada hizmet vermelidir.

(Not: 500t ile Boeing747 ‘nin dolu olduğunda ağırlıkları aynıdır.)

Topkapı’dan bekar olarak binip Tuzla’ya varınca evli ve elde bir çocukla inebilirsiniz. 500t’de aşık olmak mümkündür. Sevişirken dahi bir insana o kadar yakın olmadığınız bir ortamda 3 saat burun buruna yolculuk yaptıysanız mümkündür. Tuzla’da kesişip, Kartal’da yanaşıp, Bostancı’da sevişip, Levent’te ayrılılıp Halıcıoğlu’nda aşk acısı çekip, Cevizlibağ’da da unutabilirsiniz bile. (ve halen yol bitmemiştir)

Söylentilere göre 500t ‘nin açılımı:

1- Tuzla ‘nın T’sidir. 500 ise uğradığı durak sayısıdır.
2- Türkiye ‘nin T’sidir. Sıkıştırılmış dosya uzantısı olarak düşünebilirsiniz. Zira 50 metrekare otobüse algoritma sıkıştırma teknikleri ile Türkiye ‘yi sığdırmak mümkün.
3- Ter kokusunun T’sidir.
4- 500 tane ten’in birbirine değmesini anlatır.
5- Travma’nın T’sidir.
6- 500 Tuzla ‘lı olabilir.
7- Fordculuk geleneğinden ötürü “Arabada 5, evde 15, otobüste 500” de denilebilir.

500t hattı (26 yıldır) halen hizmet vermektedir.


4 Comments
  1. Serpil 4 sene ago

    Demirden don giymeden binmeyin 😀 😀 😀 🙂

  2. Özgür 4 sene ago

    “Ve hala yolculuk bitmemistir.” ahahaha

Leave a reply

Copyright © 1999 | www.90dan.com Her Hakkı Bulut

or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account